Genel

Yılbaşı için 3 Kendin Yap (DIY) Projesi

“Do it yourself” açılımına sahip olan DIY, ‘’kendin yap’’ anlamına gelmektedir. Evde bulunan basit malzemeler eşliğinde üretilen ürünler kendin yap ürünleri olarak adlandırılıyor. Pek çok kişinin elinin altında bulunan malzemeler, atıklar ya da çok uygun maliyetle satın alınan malzemeler ile çeşitli ürünler ortaya çıkar. Kendin yap projelerinde hedeflenen asıl amaç, evde kendi halinize yeni bir şeyler üreterek gereksiz satın almanın önüne geçilmesidir. Tüketim yerine daha önceden tüketip atık haline getirdiğiniz malzemeleri de kullanarak yeni bir kendin yap projesi ortaya çıkarmak mümkündür. Daha fazla üreterek hem bütçenizi koruyabilir hem de gereksiz alışveriş çılgınlığının önüne geçilebilir. Yeni bir eşya, ürün üretimine ek olarak, bu projelerde var olan ürünlerin tamirini de yapmak mümkündür. Yeni giysiler satın almak yerine giysilere yapacağınız ufak dokunuşlar da birer minyatür kendin yap projesi olarak ifade edilir. Kendi halinize ürettiğiniz ya da tamir ettiğiniz ürünlerin olması sonucunda motive gücünüzün yükseldiği de görülmektedir.

Yeni yıl, birbirinden renkli anların yaşanmasına ev sahipliği yapan nadir anlar arasında yer alır. Bu sebeple pek çok kişi, yeni yılı daha coşkulu kutlamak için çeşitli etkinliklere imza atar. Minyatür kendin yap projesi de yeni yıl için yapılacak etkinlikler arasında yer alır. Minyatür kendin yap projelerinde amaç, kişilerin üretime teşvik etmek olarak ifade edilir. Yeni yıla girerken yapılacak kendin yap projeleri arasında, yılbaşı ağacı için kullanacağınız kar taneleri, yeni yıl takvimi ve sıcak içecekleriniz için kurtarıcı niteliğinde olan bardak altlığı yer alır. Yeni yılda sizler de birbirinden yaratıcı minyatür kendin yap projesi çeşitleri ortaya çıkarabilirsiniz.

Yılbaşı Ağacı için Kar Taneleri

Yılbaşı ağacınızı süslemek için tercih edeceğiniz kar taneleri birer minyatür kendin yap projesi haline gelebilir. Hazır almak yerine evde yapmanın da mümkün olduğu kar taneleri motifi, yılbaşı ağacınızın daha estetik görünmesini destekleyecektir. Yılbaşı ağacınızı süslemek amacıyla kullanacağınız kar tanelerini hazırlamak için öncelikle A4 kağıdının yarısına kar tanesi çıktısı almalısınız. Bu işlemin ardından, elde ettiğiniz kar tanesi çıktısını eva ya da keçe gibi malzemeler üzerine yapıştırıp kesebilirsiniz. Muntazam bir kesim elde ettikten sonra, yılbaşı ağacınız için kullanacağınız kar tanelerini süsleme işlemine geçebilirsiniz. İnci, sim ve kurdele yardımıyla kar tanelerini süsleyerek son haline getirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Minyatür Ev Yapım Aşamaları

2021 Takvim

Yeni yıla girmeden birkaç gün önce, yeni yıl takvimi satın alan bazı kişiler ile karşılaşmak mümkündür. Bu yıl, satın almak yerine 2021 takviminizi minyatür kendin yap projesi olarak düşünüp, kendiniz yapabilirsiniz. 2021 yılı için hazırlamayı istediğiniz takvim için öncelikle ince bir fon kartonuna ihtiyaç vardır. Kartonun ölçüsü isteğe bağlı olarak değişiklik gösterse de standart takvim ölçüsü olan 35×50 ölçüsüne bağlı kalabilirsiniz. Arzu ederseniz takvim için gerekli olan sayı ve sembolleri çizebilir ya da çıktı alabilirsiniz. Kartonu elde ettikten sonra, 2021 yılı için yapacağınız takvimin sayılarını çizmeniz gerekir. Bunun için arzu ettiğiniz renk ve türden kalem kullanabilirsiniz. Siyah keçeli kalem gibi kalem türlerini tercih ederek hazırladığınız 2021 takvimine 12 ayı ve günlerini ekleyerek oluşturabilirsiniz. Önemli gün ve haftaları arzu ettiğiniz farklı bir renkle işaretleyerek belirgin hale getirmeniz mümkündür. Takviminizi süslü hale getirmek için ihtiyacınız olan malzemeler arasında boya kalemleri yer almaktadır. Çiçek, hayvan, bulut ve güneş gibi figürler eşliğinde 2021 yılı takvimi için minyatür kendin yap projesi oluşturabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Minyatür Tuğla Nedir? Minyatür Tuğla ile Yapabilecekleriniz:

Bardak Altlığı

2021 yılında evinizde kullanmak istediğiniz bardak altlığı minyatür kendin yap projesi olabilir. Bu proje için keçe malzemesine ihtiyaç vardır. Birbirinden farklı 3 renk keçe kullanmanız önerilir. Keçeleri ilk olarak yuvarlak ya da kare şeklinde kesmeniz gerekir. Kaç bardak altı yapacaksanız ona göre keçe sayısını arttırabilirsiniz. Kesme işlemi esnasında herhangi bir kalıp kullanmayı istemezseniz bardaklarınızın üst kısmından kalıp desteği alabilirsiniz.

Arzu ettiğiniz şekilde kestiğiniz keçelerin kenarlarının düzgünce kesildiğinden emin olmalısınız. Bu işlemin ardından kesmiş olduğunuz iki keçeyi birbirine yapıştırarak bardak altlığını daha sağlam hale getirmelisiniz. Daha sonra, birbirine yapıştırdığınız keçelerden daha küçük ve farklı renkte bir başka keçeyi üzerine yapıştırın. Keçeler kuruduktan sonra su damlası ya da yuvarlak şeklinde kestiğiniz başka renkteki keçeleri üzerine yapıştırarak bardak altlığınızı hazır hale getirebilirsiniz.

Eğer tüm bunları kendiniz yapamıyorsanız, muhteşem bir önerimiz daha var! DIY için kendi projelerinizi oluşturabileceğiniz minyatür tuğla ürün seçeneklerini mutlaka inceleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir