Genel

Maket Kitleri ile Evinizi Oluşturun

 Önceleri yalnızca sanatçılar tarafından yapılan maket çalışmaları, zaman içerisinde bir hobi haline gelmiş ve ilgi duyan herkesçe yapılmaya başlanmıştır. Daha önce maket yapmamış olanlar el becerilerini geliştirmek için bu yola başvururken, maket deneyimi olanlar da daha ustaca eserler ortaya koyabilmek için bu yolda ilerlemektedir. İyi ve estetik bir maket ev yapabilmek için, el becerisinin yanı sıra kullanılan malzemenin de rolü büyüktür. Kullanılan malzemenin yüzey durumu estetik görünümü belirlerken, kalitesi de yapılacak maketin ömrü üzerinde etkili olmaktadır. Basit düzeyde maket ev yapmak isteyenler genellikle karton, mukavva ve yapıştırıcı gibi malzemeler kullanmaktadır. Ancak günümüzde minyatür ev yapımı için, minyatür inşaat malzemelerinden daha fazla yararlanılmaktadır. Gerçek inşaat malzemeleri ile doku olarak büyük ölçüde benzer olan bu malzemeler, boyutları bakımından farklılık göstermektedir. Minyatür inşaat malzemeleri kullanarak estetik değeri yüksek ve kalıcı nitelikli maket evler yapabilmek mümkündür.

Maket yapmaya yeni başlayanlar ya da gelişim aşamasında olanlar, çoğu zaman proje geliştirme ve bu projeyi tamamlama konusunda sıkıntılar yaşamaktadır. Bu noktada da devreye maket kitleri girmektedir. Projesi önceden belirlenmiş ve projenin tamamlanması için gerekli olan tüm malzemelerin eklenmiş olduğu bu kitlerle maket ev yapımı hem kolay hem de daha eğlenceli hale gelmektedir. Minyatür Tuğla markası, farklı zorluk düzeylerine hitap eden maket kitleri sunmaktadır. Üstelik daha fazla desteğe ihtiyaç duyanlar için Minyatür Tuğla’nın YouTube kanalında maket kitleri kullanımına dair bilgilendirici içerikler bulunmaktadır. Bu kitleri kullanarak maket ev yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Maket yapma işinin projede belirtildiği sırayla yapılması bunların başında gelmektedir. Aşamaların birbiri ardına yapılmaması, maket yapımında aksaklıkların meydana gelmesine yol açabilmektedir. 

Ayrıca ilginizi çekebilir: Hayalindeki Minyatür Ev Masanın Üzerinde!

Tuğla Taş Malzeme Kitleri

Maket ev yapımı için kullanılan minyatür inşaat malzemeleri oldukça çeşitlidir. Bu çeşitlilik maket kitleriüzerinde de kendini göstermektedir. Kimi kitlerde başlangıç düzeyinde bir ev yapmaya yetecek kadar malzeme bulunurken, bazı kitlerde de daha profesyonel projeler yapmak için gerekli olan malzemeler yer almaktadır. Minyatür Tuğla tarafından sunulan kitlerin bu denli çeşitli olması, farklı yetenek düzeylerine hitap edebilme isteğinden kaynaklanmaktadır. Maket kitlerini genel olarak taş ev kitleri ve tuğla kitleri olmak üzere ikiye ayırmak mümkündür. Taş ev kitleri ile daha çok eski dokuya sahip evlerin tasarlanması için kullanılmaktadır. Tuğla kitlerinden ise tuğladan inşa edilen modern binaların maketinin yapılması için yararlanılmaktadır. Ancak kitlerin içeriği yan ürünlerle birlikte oldukça zengindir. Maket evlerin bahçe tasarımının yapılabilmesi için minyatür paket taş, minyatür çim ve minyatür çit gibi ürünler; çatısının yapılabilmesi için minyatür çatı kiremitleri de bu kitlerde mevcuttur. Ayrıca yapılacak evin sağlam olması için gerekli olan kolon parçaları ile pencereler kitler içerisinde yer almaktadır.

Paket Dışı Ürünler

Minyatür Tuğla tarafından sunulan maket kitleri, hayal gücü ve el becerileri gelişmiş bireyler için uygun değildir. Zira bu kitler ile yapılabilecek maket evlerin bir sınırı bulunmaktadır. Kendi projesini geliştirmek isteyenler için de paket dışı ürünler bulunmaktadır. Paket dışı ürünler, minyatür ev yapımında kullanılan tüm malzemelerin ayrı ayrı satılmasını ifade etmektedir. Bu sayede bireyler kendi tasarladıkları projelerini hayata geçirmek için gereksinim duydukları malzemeleri ayrı ayrı temin edebilmektedir. Daha estetik maket evlerin yapılabilmesi bakımından paket dışı ürünler büyük bir olanaktır. Ancak paket dışı ürünleri satın alırken yapılmak istenilen projeye yetecek kadar almaya dikkat edilmelidir.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Minyatür Taş Ev Yapımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir