+90 549 791 09 45
300 TL ve üzeri ÜCRETSİZ KARGO
+90 549 791 09 45
300 TL ve üzeri ÜCRETSİZ KARGO

Hayalindeki Minyatür Ev Masanın Üzerinde!

minyatür-tuğladan-ev

Boş zaman eğlencesi olarak minyatür ev ya da farklı minyatür ürünlerini yapmak son derece eğlencelidir. Özellikle Covid-19 salgını ile birlikte eve hapsolan bireyler, minyatür yapımına daha fazla zaman ayırmaya başlamıştır. Doğru bir yol izlendiği zaman minyatür evlerin yapımı oldukça kolaydır. Bunun için öncelikle gerekli olan malzemelerin doğru biçimde ayarlanması gereklidir. Minyatür ev yapımında en çok gereksinim duyulan malzeme, tuğla ve kiremitlerdir. Yapılması planlanan evin niteliğine bağlı olarak farklı malzemelere de gereksinim duyulabilmektedir. Gerçeğine birebir benzeyen, sadece boyut yönünden farklılık gösteren minyatür tuğlalar hem tek başlarına hem de bir bütün olarak minyatür setleri içerisinde satılmaktadır.

Hayalindeki Minyatür Ev Masanın Üzerinde!

Minyatür ev yapımında en önemli nokta, projenin hazırlanmasıdır. Bu aşama hem işlerin nasıl yapılacağının belirlenmesi hem de gereksinim duyulan malzemelerin tespit edilebilmesi açısından önem arz etmektedir. Özellikle malzemelerin farklı farklı yerlerden toplanacağı durumlarda, tüm iş planı önceden yapılmalıdır. Hazır paketli ürünlerde ise daha avantajlı bir durum söz konusudur. Minyatürlerin yapımı için gerekli olan tüm malzemelerin bir arada sunulduğu hazır paketler, minyatür yapımına yeni başlayanlar açısından büyük kolaylık sağlamaktadır. Üstelik hazır paketlerde malzemelerin birbirleri ile uyumu da söz konusudur. Bu sayede masa üzerinde çok fazla zahmet etmeden, kolay bir şekilde minyatür ev yapılması mümkündür.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Kendin Yap Projesi (DIY) Nedir?

Hazır Paketlerden Faydalan

Hazır minyatür ev paketleri satan firmalar arasında Minyatür Tuğla ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Farklı zorluk derecelerine ve tasarımlara sahip paketleri minyatür meraklılarına sunan Minyatür Tuğla, aynı zamanda YouTube üzerinden bu paketlerin içinde yer alan ürünlerin nasıl yapılacağına dair bilgilendirme videoları da sunmaktadır. Minyatür tuğlalar ve çatı kiremitleri hazır paketler içinde yer alan vazgeçilmez ürünlerdendir. Zira yapılacak olan minyatür evin önemli bir kısmında tuğlalar ve çatı kiremitleri kullanılmaktadır. Bununla birlikte hem minyatür evi oturtmak hem de çatı kiremitlerini dizmek için 2 farklı tabana gereksinim duyulmaktadır.

Hayalindeki Minyatür Ev Masanın Üzerinde!

Özellikle çatı tabanı olmadan kiremitlerin düzgün bir biçimde yerleştirilebilmesi mümkün değildir. Minyatür Tuğla tarafından hazırlanan paketlerde yer alan bir diğer ürün de kilitli parke taşları ve minyatür çitlerdir. Bunlar daha çok evin dış çevresinin dekorasyonu için tercih edilen malzemelerdir. Kilitli parke taşlarını kullanarak evin etrafına güzel bir bahçe ya da eve doğru uzanan bir yol yapılabilmektedir. Ayrıca bahçe dekorasyonu için kullanılabilecek minyatür çimler de bu paketler içerisinde yer almaktadır.

Minyatür ev yapımında en önemli malzemelerden biri de kolon demirleri ile bu demirlerin sabitlenmesine yarayan aparatlardır. Özellikle planlanan evin birden fazla katlı olduğu durumlarda taşıma direklerine duyulan ihtiyaç da artmaktadır. Minyatür Tuğla’nın minyatür severler için hazırladığı kit içerisinde taşıyıcı demirler ile sabitleme aparatları da mevcuttur. Son olarak da bu paketlerde kapı, pencere ve çit bulmak da mümkündür.

Minyatür evleri daha renkli ve daha canlı hale getirebilmek için yapımı tamamlandıktan sonra boyanabilmesi söz konusudur. Minyatür tuğlaların gözenekli bir yapıda olması, boyayı daha kolay tutmasına olanak tanımaktadır.  Hazır minyatür paketlerinden yararlanarak yalnızca kolay bir şekilde minyatür ev yapabilmek ve evde geçirilen zamanı daha eğlenceli bir hale getirmek sizin elinizde.
Ayrıca ilginizi çekebilir: Minyatür Ev Yapım Aşamaları

Kendi Paketini Oluştur

Daha büyük minyatür ev projeleri yapmak ve kalıplara bağlı kalmak istemeyenler için de Minyatür Tuğla tarafından kolaylık sağlanmaktadır. Dileyen kişiler, hazır paketler içerisinde yer alan ürünleri tek tek istedikleri miktarda satın alabilmektedir. Birinci sınıf hammadde kullanılarak imal edilen minyatür inşaat malzemeleri, büyük çaplı minyatür evlerin yapımında avantajlıdır. Bunun için öncelikle yapılmak istenilen evin projesi hazırlanmalı ve ortalama olarak hangi malzemelere gereksinim duyulduğu belirlenmelidir. Bu aşamada bir miktar hata ya da fire payı bırakmak, meydana gelmesi muhtemel sorunlarda projenin yarım kalmaması adına dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Üstelik “Paket Oluştur” başlığı altında kesme blok taşlar ve briketler de yer almaktadır. Bu sayede yapılacak olan tasarımın daha zengin hale getirilmesini olanaklı kılmaktadır. Tüm bu ürünler ve daha fazlası için Minyatür Tuğla web sitesini ziyaret edebilir, online alışverişin sağlamış olduğu kolaylıklardan yararlanarak ihtiyacınız olan ürünleri kısa sürede temin edebilirsiniz.

Hayalindeki Minyatür Ev Masanın Üzerinde!

Maket yapımı için kullanılabilecek malzemeler oldukça çeşitlidir. Maket yapmaya yeni başlayanlar genellikle karton, mukavva, yapıştırıcı ve makas gibi basit malzemeler kullanmaktadır. Ancak bu malzemeler ile yapılabilecek maketler oldukça sınırlıdır. Daha iyi ve gerçeği yansıtma gücü yüksek maketler yapabilmek için minyatür maket malzemelerinden yararlanılması gereklidir. Minyatür maket malzemeleri, gerçek inşaat malzemeleri ile doku ve görünüm açısından birebir benzerlik göstermektedir. Aralarındaki tek fark, boyuttur. Üstelik minyatür maket malzemeleri yalnızca inşat malzemeleri ile de sınırlı değildir. Minyatür kapılar ve pencereler, minyatür kaldırım taşları, minyatür çitler, minyatür çimler ve daha pek çok çeşit mevcuttur. Özellikle çeşitli boyutlarda minyatür ev yapmak isteyenler için bu malzemelerin yelpazesi çok geniştir.

Kolay Maket Yapımı

Maket yapmaya yeni başlayanlar açısından minyatür inşaat malzemelerinin kullanımı oldukça zordur. Zira bunun için sıfırdan bir proje geliştirilmesi gereklidir. Erken aşamada maket yapmanın zorlukları ile karşılaşan bireyler, kısa sürede bu girişimlerinden vazgeçebilmektedir. Minyatür Tuğla maket yapmaya yeni başlayanların alışabilmesi ve el becerilerinin gelişebilmesi için hazır maket paketleri sunmaktadır. Bu paketler, içerisinde bir projesi olan ve o projeyi hayata geçirmek için gereksinim duyulan tüm malzemelerin yer aldığı kolay maketler içermektedir. Ayrıca projedeki maketin nasıl yapılacağı ve malzemelerin nasıl kullanılacağı konusunda yeteri kadar bilgisi olmayanlar için de bir proje taslağı ve yol haritası bulunmaktadır. Minyatür Tuğla’nın hazırlamış olduğu bu paketler, çeşitli zorluk düzeylerine ayrılmaktadır. Başlangıç düzeyinden, daha ileri düzeylere varıncaya kadar farklı paketler bulabilmek mümkündür.

Hayalindeki Minyatür Ev Masanın Üzerinde!

Minyatür taş ev paketi, bu paketlerden biridir. Eski dönem taş evlerini andıran bir görünüme sahip olan minyatür taş evler, hazır paketler sayesinde kolaylıkla hayata geçirilebilmektedir. Kullanımı ve yapımı kolay olan malzemeler ile bu paket içerisindeki parçaları birleştirerek kaliteli taş ev maketleri yapabilme olanağı bulunmaktadır. Bu paketin yanı sıra konak paketi, şato paketi, Anıtkabir paketi gibi pek çok paketten söz edebilmek de mümkündür.

Daha İyi Maketler İçin Paket Dışı Ürünler

Daha önce de belirtildiği gibi, hazır minyatür paketleri çocuklara ve maket yapmaya yeni başlayanlara yönelik hazırlanmış paketlerdir. Paket ürünler ile yapılabilecek maketler, paketin içeriği ile sınırlıdır. Ancak kendi maket projesini hazırlamak ve daha geniş çaplı bir maket yapmak isteyenler için bu paketler yeterli değildir. Bu noktada da Minyatür Tuğla tarafından paket dışı ürünler sağlanmaktadır. Minyatür maket paketleri içerisinde yer alan malzemelerin tek tek ve istenilen miktarda satıldığı paket dışı ürünler, kalite açısından herhangi bir farklılığa sahip değildir.

Hayalindeki Minyatür Ev Masanın Üzerinde!

Minyatür Malzemeler ile Diorama Çalışmalarında Öne Geçin

Maket malzemeleri kullanılarak yapılabilecekler maketler ile sınırlı değildir. Diorama çalışmalarında da bu malzemelerden yararlanılmaktadır. Sıklıkla karıştırılan ve birbirleri yerine kullanılan bu kavramlar, esasında farklılık göstermektedir. Diorama çalışmaları, geçmişte yaşanmış olan bir olayı ya da bir mimari yapıyı aktarmak için yapılan çalışmalardır. Diorama çalışmalarının esas amacı, müzelerde ya da sergilerde sergilenmektir. Diğer bir ifadeyle diorama çalışmaları, tarihsel bir durumun canlandırılmasını ifade etmektedir. Maket çalışmalarında ise geçmiş ya da gelecek diye bir ayrım söz konusu olmadan, serbest çalışmalar yapılabilmektedir. Maket çalışmaları ile kıyaslandığı zaman, diorama çalışmalarının daha profesyonel olduğu görülmektedir. Ancak diorama yapımında kullanılacak malzemelerin kalitesi, bu çalışmaların kalitesini de doğrudan belirlemektedir. Minyatür Tuğla tarafından sunulan paket dışı ürünler, diorama çalışmaları açısından da son derece kullanışlıdır. Özellikle tarihi dokunun yansıtılmak istenildiği durumlarda, eski taşları andıran maket malzemeleri ile yüksek başarı elde edebilmek mümkündür.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Dioramaya Başlayanlar İçin Püf Noktalar: Diorama Malzemeleri

Do It Yourself!

Minyatür maket malzemeleri kullanılarak yapılabilecekler bunlarla da sınırlı değildir. Son yıllarda giderek daha popüler bir kavram haline gelen “Do It Yourself” ya da kısaltılmış haliyle diy projeleri için de minyatür malzemelerden yararlanmak mümkündür. Bu kavramın kastettiği esas anlam, bireylerin el yetenekleri ile dekoratif ya da gündelik hayatta kullanabilecekleri malzemeler tasarlamalarıdır. Özellikle boş zamanların daha eğlenceli hale getirilebilmesi ve aynı zamanda verimli kılınması için bu tür çalışmalar yapılmaktadır. Diy projeleri çocukların el becerilerinin gelişmesi ve bu tür çalışmalara karşı sevgi duymalarının kazanması bakımından da önem arz etmektedir.

Hayalindeki Minyatür Ev Masanın Üzerinde!

Minyatür malzemeler kullanılarak yapılabilecek “kendin yap” ürünlerine pek çok örnek vermek mümkündür. Masa üzerinde kullanmak için kalem kutusu, içerisine meyvelerin konulabileceği bir meyve sepeti, peçetelik, bardak altlığı ve mumluk gibi ürünler bu noktada ilk akla gelenlerdendir. Ancak diy projelerinde yapılabileceklerin herhangi bir sınırı yoktur. Bu noktada bireylerin hayal güçlerinin ve yeteneklerinin belirleyici olduğunu söylemek mümkündür.

Ayrıca ilginizi çekebilir : Kendin Yap Projesi (DIY) Nedir?

Maket Yapımında Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Hazır paketlerden çıkan malzemeleri kullanarak maket yapmak oldukça kolaydır. Ancak kendi projesini geliştirmek ve daha gösterişli bir maket yapmak isteyenler için izlenmesi gereken zorlu bir yol bulunmaktadır. Bunun için öncelikle bir plan çizilmesi gereklidir. Çok büyük boyutlu maketler yapmak için, gerçek inşaat projelerinin benzer şekilde proje hazırlanmalıdır. Ancak yarı profesyonel maketler için bu kadar detaylı bir projeye gerek yoktur. Maket projesinin iyi hazırlanmış olması, yapılmak istenilen maketin başarıya ulaşabilmesi açısından en önemli noktadır. Planlamada yapılan hata, maketin yapımı esnasında da hataların yapılmasını doğuracaktır. Ayrıca planlama esnasında nerelerde hangi malzemelerin kullanılacağı da belirlenmelidir. Oluşabilecek olumsuzluklar da göz önünde bulundurularak, planlanandan biraz daha fazla malzeme temin etmek daha doğrudur.

Hayalindeki Minyatür Ev Masanın Üzerinde!

Planlama ve malzeme temininin tamamlanmasından sonra, proje adım adım uygulanmalıdır. Maket yapılırken zemin ve kolonlar iyi hesaplanmalıdır. Maketin yapılacağı yerden daha sonra taşınabileceği de göz önünde bulundurulmalı ve olası taşıma işleminde maketin zarar görmesini engelleyecek kadar sağlam bir zemin tablası kullanılmalıdır. Özellikle yüksek ya da ağır maketler yapılırken, dinamik ve statik gibi konulara odaklanılmalıdır. Planlama esnasında belirlenen noktalara dikkat edilerek, her aşama sırasıyla hayata geçirilmelidir. Bu noktada kaliteli yapıştırıcı kullanılmaya da özen gösterilmelidir. Kuruyunca ektisini yitiren yapıştırıcılar, uzun vadede maketin bozulmasına ya da zayıflamasına neden olabilmektedir.

Maket planlama işleminin nasıl olacağına ya da minyatür maket malzemelerinin ne şekilde kullanılacağına dair yeterli bilgiye sahip olmayanlar için Minyatür Tuğla web sitesinde ve YouTube kanalında pek çok içerik bulunmaktadır. Ayrıca günümüzde internetin sağladığı olanaklardan yararlanarak, farklı projeleri keşfetmek ve onlardan yola çıkarak özgün projeler geliştirebilmek de mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir