+90 549 791 09 45
300 TL ve üzeri ÜCRETSİZ KARGO
+90 549 791 09 45
300 TL ve üzeri ÜCRETSİZ KARGO

Gerçek Harç ve Tuğla ile Maket Ev

minyatür-tuğla-kalıbı

Gündelik yaşamın insanlar üzerinde yaratmış olduğu stres, insanların yaşam kalitesinin azalmasına ve giderek daha mutsuz hale gelmelerine neden olmaktadır. Yalnızca çalışan ve tüketen insan, üretken yönünü kaybetmemek adına çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Hobiler de bu yöntemler arasındır. Bireylerin boş zamanlarında daha kaliteli zaman geçirebilmeleri ve gerçek anlamda eğlenebilmeleri için yapmış oldukları farklı hobiler bulunmaktadır. Üstelik bu hobilerin önemli bir kısmı, insanların çeşitli beceriler kazanmalarına yardımcı olmaktadır. Maket ev yapımı da bu türden hobiler arasında yer almaktadır.

Sosyal medyanın da etkisiyle her geçen gün daha yaygın hale gelen maket evler, çeşitli malzemeler ile yapılabilmektedir. Maket ev yapımında hangi malzemenin kullanılacağı, daha çok maket yapacak kişinin bu konudaki deneyim ve becerilerine bağlıdır. Bu işe yeni başlayan insanlar ile çocuklar genellikle karton, mukavva, makas ve yapıştırıcı gibi ürünleri tercih etmektedir.

maket-ev
Gerçek Harç ve Tuğla ile Maket Ev

Daha gelişmiş ve gerçeğine birebir benzeyen maket projeleri yapmak isteyenler için de minyatür maket malzemeleri bulunmaktadır. Gerçek inşaat malzemeleri ile aynı malzemeden üretilen ancak boyut bakımından daha küçük olan minyatür inşaat malzemeleri, hobi amacıyla ya da sergilemek için maket ev yapmak isteyenlerin en sık başvurdukları malzemelerdendir. Gerçek minyatür malzemeler ile yapılan maketlerde bu malzemeleri yapıştırılabilmesi için de gerçek harç malzemesi kullanılmaktadır. Çimentodan imal edilen bu yapıştırıcı malzeme sayesinde minyatür malzemeler birbirlerine bağlanmakta ve yapılan maketlerin daha dayanıklı olması sağlanmaktadır.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Maket Ev Modelleri Tasarlamak

Nelere ihtiyacınız var?

Gerçek harç ve tuğla ile maket ev yapmak isteyenlerin bu malzemelerden daha fazlasına gereksinimi vardır. Zira yalnızca harç ve tuğla ile bir yapının yapılabilmesi olanaksızdır. Evin bahçesinde kullanılmak üzere minyatür çimler ve çitler, çatısını yapmak için minyatür çatı kiremitleri, yapının kirişlerini bağlamak için minyatür demirler ve teller, minyatür pencere ve kapılar gereksinim duyulan ürünlerin başında gelmektedir.

Gerçek yapılar ile benzer bir maket ev yapabilmek için en azından bu malzemelerin temin edilmesi önemlidir. Ancak malzeme temininden önce nasıl bir ev yapılacağının belirlenmesi ve bu eve yönelik bir proje tasarlanması gerekmektedir. Nasıl ki gerçek bir bina yapmak için öncelikle çizimler yapılıyor ve tüm ölçüler önceden belirleniyorsa, minyatür malzemeler ile yapılacak binalarda da bu işlemlerin yapılması zorunludur. Daha sonra çizilen proje için hangi malzemeden ne kadar kullanılması gerektiği belirlenmeli ve bu malzemeler temin edilmelidir.

maket-ev
Gerçek Harç ve Tuğla ile Maket Ev

Maket ev yapma konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmayanların başvurabilecekleri çeşitli yollar da bulunmaktadır. Bu yolların başında, YouTube ya da benzer platformlarda bulunan maket ev yapım videolarını izlemeleri gelmektedir. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte kolaylaşan öğrenme olanakları, bu noktada da oldukça fazladır. Malzemelerin nasıl kullanılması gerektiği ya da maket ev yaparken uzak durulması gereken hususların neler olduğu iyice öğrenilmelidir.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Minyatür Tuğladan Ev Nasıl Yapılır?

Diğer bir yöntem ise hazır maket paketleri satın alarak, bu paketlerin içerisinde bulunan tasarımın hayata geçirilmesidir. Çocukların el becerilerini geliştirebilmek ya da ilk kez maket yapacakları bu işe alıştırmak için tasarlanmış olan maket ev paketlerinde, bir ev projesi ve o evi yapmak için gerekli olan tüm minyatür malzemeler bir arada bulunmaktadır. Ayrıca evin yapılması esnasında izlenmesi gereken aşamalar da yine paket içerisinde yer almaktadır. Bu şekilde yapılacak maket evler genellikle daha küçük boyutlu ve sınırlı tasarımlara sahiptir. Bu yüzden de gerçek çimento ve minyatür tuğla kullanarak projeler geliştirmek daha değerlidir. Üstelik bu sayede el becerileri ile hayal gücünün daha fazla gelişim göstermesi de mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir