+90 549 791 09 45
300 TL ve üzeri ÜCRETSİZ KARGO
+90 549 791 09 45
300 TL ve üzeri ÜCRETSİZ KARGO

Evde Yapılabilecek Hobi Çeşitleri

Hobiler, insanların boş zamanlarını değerlendirmek ve renklendirmek amacı ile yapmış oldukları eğlenceli uğraşlardır. Elbette bunu söylerken, eğlence kavramının kişiden kişiye değişiklik arz ettiği de bilinmelidir. Özellikle 2019 yılının son aylarından beri tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ile birlikte insanların ev içi alanda daha fazla zaman geçirmeye mecbur kalmış olması, evde yapılabilecek hobi çeşitleri üzerinde yoğunlaştırmıştır. Evde yapılabilecek hobilerin sayısı oldukça fazladır. En uygun hobiyi seçme konusunda bireylerin kişisel tercihleri ve yetenekleri ön plana çıkmaktadır.

Evde yapılabilecek hobi çeşitleri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kimileri için bu kavram yeni şeyler öğrenmeyi veya farklı alanlarda online eğitimler almayı ifade ederken, kimileri için de el becerilerini ortaya koyabildikleri yeni ürünlerin yaratımı anlamına gelmektedir. Evde yapılabilecek hobilerden bazıları şunlardır:

  • Renkli ve kokulu mumlar yapmak
  • Kanaviçe işlemek
  • Ailece karaoke yapmak
  • Kaligrafi becerilerini geliştirmek
  • Online kurslar ile yeni bir dil öğrenmek
  • Yoga yapmak
  • El işi küçük ürünler hazırlamak
  • Slime hazırlamak
  • Online derslerden de yararlanarak yeni bir müzik aleti çalmayı öğrenmek
  • Saksıda bitkiler yetiştirmek
Evde Yapılabilecek Hobi Çeşitleri

Resim

Resim, hobi çeşitleri arasında ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Bu yüzden de yukarıda bahsedilen başlıklardan ayrı bir başlık altında ele alınması gereklidir. Zira resim yapabilmek bir miktar yeteneği de gerektirmektedir. Elbette evde oturduğu yerden kimsenin Picasso gibi tablolar ortaya koymasını beklemek doğru değildir. Ancak çaba göstererek bu konuda da ilerleme kaydedebilmek mümkündür. Bunun için basit resimlerden başlanması ve giderek daha zor şeylere odaklanılması etkili bir yöntemdir. Üstelik internet üzerinden resim konusunda online eğitim veren pek çok kurs bulabilme olanağı da bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir:Kendin Yap Projesi (DIY) Nedir?

Kendin Yap Projeleri

Kendin yap projeleri, evde kalanların eğlenceli zaman geçirebilmeleri amacı ile yapmış oldukları el işi ürünlere denilmektedir. Bu konuda sık kullanılan bazı örnekler olduğu gibi, bireylerin yaratıcı düşünce yeteneklerine bağlı olarak çok farklı şeyler ortaya koyabilmeleri de mümkündür. Hobi çeşitleri arasında eğlenceli zaman geçirmeye olanak tanıyan kendin yap projelerine konserve kutularından yapılan mumluklar iyi bir örnektir. Salça tenekeleri ya da konserve kutularının boyanması ve sonrasında da belirli noktalarından delikler açılması sureti ile dekoratif mumluklar elde edilmektedir. Bu mumlukları çivi ve çekiç yardımı ile odanın duvarlarına sabitleyip, duvarda yanan bir mum ile eski dönemlerin antik görüntüsünü eve taşımak olanaklıdır.

Dondurma çubuklarından bardak altlığı yapmak da evde yapılabilecek hobi çeşitleri arasında yer almaktadır. Ağaç çubukların yatay ve dikey biçimlerde birbirlerine yapıştırılması suretiyle yapılan kare şekilli bardak altlıkları, oldukça dekoratiftir. Üstelik bunların sulu boya ya da yağlı boya ile boyanması ile daha güzel bir görünüm elde edilmesi de mümkündür.

Maket Ev

Evde yapılabilecek hobi çeşitleri arasında maket ev yapmak da sıkça tercih edilmektedir. El becerileri ile mimari hayal güçlerini birleştirmeyi hedefleyen bireyler, evde kaldıkları süre boyunca birbirinden güzel maket ev modelleri ortaya koymaktadır. Burada maket ev kavramı ile kastedilen kartonlara pencereler açıp elişi kağıtları ile süslemek değildir. Gerçek inşaat malzemeleri kullanarak, gerçek evlerin küçük boyutlarda yeniden üretilmesidir. Maket yapmak gerekli olan malzemelerin sayısı oldukça fazladır. Özellikle salgın döneminde bu malzemeleri bir araya getirmek büyük bir risk barındırmaktadır. Üstelik sıfırdan bir maket ev yapmak çoğu zaman başarısızlık ile sonuçlanmaktadır. Bu durumda ortaya bir alternatif olarak maket ev setleri çıkmaktadır. Maket bir ev yapmak için gerekli olan tüm malzemelerin bir arada sunulduğu ve evin nasıl yapılacağına dair yönlendirme kılavuzunun da yer aldığı bu setler, evde eğlenceli zaman geçirmek isteyenler açısından en eğlenceli hobi çeşitleri arasında yer almaktadır. Bu setlerde, yalnızca parçaların bir araya getirilerek maket evin ortaya çıkarılması gereklidir.

İlginizi çekebilir: Minyatür Taş Ev & Maket Ev Kitleri

Evde Yapılabilecek Hobi Çeşitleri

Hazır maket ev setleri konusunda Minyatür Tuğla firması ön plana çıkmaktadır. Farklı zorluk derecelerine göre hazırlanmış olan maket ev setlerini www.minyaturtugla.com adresi üzerinden meraklılarına sunan firma, kendi projesini kendisi yaratmak isteyenler için paket dışı ürünlerin satışını da yapmaktadır. Maket ev setlerinin içerisinde zemin tahtası, çatı altlığı, çatı kiremiti, minyatür çim, minyatür çit ve pencereler gibi gerçek bir maket yapmak için gerekli olan tüm malzemeler bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir